امروز سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸

صفحه اول بازگشت به صفحه قبل نقشه سايت صندوق پست الکترونيکي تماس با ما آموزش بازرسین ثبت نام الکترونیکی انتشارات خبرنامه خدمات مهندسی کمیسیون رفاه شرکت تعاونی مازند نظام واحد عضویت و صدور پروانه نظام پیشنهادات دريافت برنامه آکروبات      
وزارت راه و شهرسازی
نظام مهندسی کشور
شرکت تعاونی مازند نظام
اولين کارگاه هم انديشي ساخت و ساز ،معماري و شهر سازي مازندرانرئیس نظام مهندسی ساختمان مازندران:برخی از دستگاه های اجرایی نظام مهندسی را میهمان ناخوانده می دانند

به گزارش روابط عمومي سازمان نظام مهندسي ساختمان مازندران : همايش نظام مهندسي و ساخت و ساز روز پنجشنبه مورخ 23 آذر ماه با حضور اعضاي هيأت مديره ، كميته آموزش ، مدعوین و 700 نفر از اعضاي سازمان در محل مجتمع نفت محمودآباد آغاز برگزار شد .

 دكتر آخوندي وزير سابق مسكن و شهرسازي و مهندس بهرام غفاري عضو سابق شورای مرکزی ، مهندس موسي قادري ، دكتر ابراهيم كاردگر ، مهندس عيسي قادري ، مهندس عليرضا سعيدي سخنرانان این همایش یک روزه بودند.

مهندس خاوري نژاد رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان مازندران : ضمن خير مقدم حضور مدعوين و حاضرین در همایش از زحمات كميته آموزش سازمان تشكر و قدرداني نمود .

مهندس خاوري نژاد به برگزاري بيش از 60 دوره آموزشي و 73 دوره ارتقاء براي مهندسان توسط كميته آموزش اشاره نمود و آموزش را يكي از زيرساخت هاي توسعه در هر سازمان و در كشور دانست و خاطر نشان كرد: آموزش نيروي انساني يكي از موضوعاتي است كه همه بايد توجه ويژه اي به آن نمايند و سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران نیز در سال هاي اخير يكي از سازمان هاي پيشرو در حوزه آموزشي بوده است .

وي به وظايف و اختيارات هيأت مديره كه در قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان قيد شده اشاره نمود و بیان داشت: يكي از مواردي كه در قانون بر آن تأكيد شد ارتقاء دانش فني و كيفيت كار مهندسان و شاغلين در حوزه ساختمان از طريق ايجاد پايگاه آموزشي فني و علمي و انتشارات می باشد كه اين كار نه تنها در نظام مهندسي استان بلكه در كل كشور تحقق نيافته است .

مهندس خاوري نژاد هدف از برگزاري اين همايش را بررسي "نقش نظام مهندسي در ساخت و ساز" دانست و گفت بخش عظيمي از سرمايه ملي كشور در احداث ساختمان ها اعم از مسكوني ، تجاري ، اداري و صنايع وابسته صرف مي شود كه ضروري است به منظور بهره برداري مناسب و بهينه از اين بناها از نيروي آموزش ديده و متخصص و مصالح ساختماني استاندارد استفاده گردد .

رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان با بيان اينكه قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان 17 سال پيش به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد تصريح نمود با توجه به اينكه اين سازمان فراز و فرودهاي زيادي در اجراي قانون نظام مهندسي داشت ولي هنوز بعد از گذشت 17 سال از تصويب قانون ، آئين نامه ها و مقررات ملي ساختمان به درستي و به صورت کامل در استان و ساير نقاط كشور رعايت و اجرا نمي شود .

مهندس خاوری نژاد شركت اعضاء در كلاس هاي آموزشي و توجه به موضوعات علمي و فني و كم شدن حوادث در كارگاههاي ساختماني را نشان از دستیابی به بخشی از شاخص های کیفی دانست.

مهندس خاوري نژاد در ادامه بيان نمود:بسياري از دستگاههاي اجرايي ، سازمان نظام مهندسی را میهمان ناخوانده دانسته  و همكاري و تعامل لازم را با این مجموعه حرفه ای ندارند و اين در حالي است كه در قانون نظام مهندسی تکالیف مشخصی برای هر یک از دستگاههاي اجرايي تعریف شده است که در این راستا سازمان نظام مهندسی به عنوان یکی از تشکیلات،مسئولیت کنترل بر ساخت و ساز را عهده دار می باشد.

وي به مقدمه قانون نظام مهندسي درخصوص اهميت اجراي قانون و تدوين مقررات ملي اشاره نمود و اظهار داشت: اين مهم بدون توسعه آموزش فني و حرفه اي كشور و بدون سيستم كارآمد ملي تحقق پيدا نخواهد کرد.

مهندس خاوري نژاد با بيان اين مطلب كه تمامي ارگان هاي ساخت و ساز "دولتي و يا شبه دولتي" هستند اظهار داشت : وزارت راه و شهرسازي كه سياست هاي كلي ساخت و ساز كشور را بر عهده دارد و در قانون نظام مهندسي به عنوان ناظرعالي است در مواردي از جمله اجراي بحث مسكن مهر ، كاهش تعرفه هاي خدمات مهندسي ، بکارگيري مهندسان مشاور بومي و غير بومي فاقد پروانه اشتغال حقوقي،ارجاع کار بون توجه به ظرفیت اشتغال و بکارگيري پيمانكاران فاقد صلاحيت سازنده حقوقي از اداره کل راه و شهرسازی استان در پروژه هاي ساختماني مسکن مهر را از اقدام های مغایر با قانون و دستورالعمل های اجرایی ذکر نمود و خواستار بازنگری در این خصوص شد.

وي ادامه داد : بنياد مسكن متولي ساخت و ساز در شهرهاي زير 25 هزار نفر و روستاهاي كشور بوده ولی در هنگام وقوع حادثه اولين تشكيلاتي است كه مسئوليت بازسازي بر عهده آن نهاده می شود در حاليكه خود مطابق قانون ناظر بر ساخت و ساز است .

مهندس خاوري نژاد افزود : نظارت عالی بر ساخت و سازهای خارج از حريم شهري و روستایی به عهده استانداری بوده و سازمان همياري شهرداریها نیز به عنوان یکی از سازمان های زير مجموعه استانداري در حال فعاليت مي باشد که در حال حاضر هم متولی صدور پروانه در این مناطق بوده و هم ناظر عالی بر فعالیت های ساخت و ساز است.

 

وي به تاسیس تشکل های موازی همانند سازمان نظام كارداني ساختمان كشور با وظایف مشابه با سازمان نظام مهندسي ساختمان اشاره نمود و گفت:وجود دستگاه های نظارتی متعدد و سازمان هایی با شرح وظایف یکسان موجب سردرگمی مردم، سازندگان و مسئولین در نظام ساخت و ساز می گردد.

مهندس خاوري نژاد به سرمايه هاي كشور كه در بخش ساخت و ساز صرف مي شود اشاره نمود و گفت : در سال حدود 100 ميليون مترمربع ساخت و ساز در كشور صورت مي گيرد و بخش مسكن 30 درصد از حجم اقتصاد كشور را به خود اختصاص داده كه لزوم توجه ويژه مسئولين و مديران استاني و كشوري به جامعه فني و مهندسي كشور و اعتماد به اين قشر فرهيخته از مطالبات سازمان نظام مهندسی می باشد .

مهندس خاوري نژاد با بيان اين مطلب که تعداد اعضاي سازمان در ابتداي دوره چهارم ، پنجم و ششم هيأت مديره به ترتيب 5 هزار نفر ، 9 هزار و هفتصد نفر و 18 هزار نفر بوده است و با توجه به این روند رو به رشد پیش بینی می شود این تعداد در ابتداي دوره هفتم به 30 هزار نفر برسد.

وی با اشاره به دستور ریاست محترم جمهوری در خصوص بكارگيري مهندسين در حوزه پروژه هاي عمراني خاطر نشان كرد : تاكنون هیچگونه اقدامی به دليل فراهم نشدن بسترهای لازم،بکارگیری مهندسان در حوزه پروژه هاي عمراني اجرایی نشده است .

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران در خاتمه افزود:علی رغم اینکه این سازمان در طی 3 سال اخیر جزء استان های برتر در اجرای مقررات ملی بوده ولی ضرورت بازنگری در قانون نظام مهندسی،آیین نامه اجرایی و مبحث دوم مقررات ملی را الزامی دانسته و اظهار امیدواری کرد که با تعامل، همکاری و همیاری کلیه مسئولین بتوانیم بسترهای لازم به منظور فعالیت حرفه ای جامعه مهندسین را فراهم نموده تا با بهره گیری از تمامی پتانسیل ها و ظرفیت های موجود ،رفاه،آسایش و ایمنی را برای هم استانی های عزیز به ارمغان آورده و شاهد رشد و اعتلای مهندسی در استان باشیم.


آخرين ويرايش : ۲۶ آذر ۱۳۹۱ - ساعت : ۰۶:۰۹ قبل‏ازظهر |  

جستجو در سايت
جستجو در ميان :

ورود اعضا
نام کاربري
رمزعبور

آمار و ارقام
تعداد بازديد ها : ۶۹۳۱۹۴۴
ستاد سازمان : ۷۷۶۳۴۳

صفحه اول | نقشه سايت | تماس با ما | سايت هاي ديگر | ورود اعضا
طراحي و اجرا : عمران شمال